Психолошко насиље, препознај и подржи

1. новембар 2024.

Јуче је у Народној библиотеци Брус одржано предавање, информативна радионица, о психолошком насиљу према женама, старатељкама, мајкама и деци за запослене у здравственим службама и другим установама и институцијама наше локалне заједнице.

Драго нам је што смо део овог пројекта, и што оваквим активностима имамо прилику да подржимо, солидаришемо се, оснажимо и дамо глаc.

Циљ радионице је да радници установа и институција постану осетљиви на проблем родно заснованог насиља , посебно када је реч о психичком насиљу, јер ово насиље није видљиво као, на пример, физичко насиље, али је разорно по безбедност, интегритет и здравље особе која му је изложена.

Хвала гошћама које су данас омогућиле да имамо прилику и јавно говоримо о проблемима који су на жалост свакодневни, присутани и актуелани, а о којима се махом не говори и ћути.

Иначе, истакнимо да се психичко насиље односи на облике злостављања с циљем задобивања моћи и контроле над жртвом. Обухвата различите забране, омаловажавање, изолацију, дискриминисање, маргинализирање проблема, претње жртви, увреде, потцењивање, уцене, „казнене мере“ и слично…

У основи психичког насиља је вербално злостављање. Насилник константно врши негативно “етикетирање” особе, не поштујући личност и интегритет пojединца.

Статистике показују да насилници могу бити било које професије, нивоа образовања, материјалне ситуације и националности. Најчешће се насилници не могу препознати јер су у професионалном друштву прихваћени.

Циљ насилника је контрола над жртвом, јер се исти поставља као врховни контролор који одлучуjе у свим ситуацијама. Сву ову контролу, пласира као бригу што је апсолутна неистина и привид.

Заједно и удружени станимо на пут насилницима, пробудимо се и оснажимо, да једном и заувек буду кажњени за свако своје недело.